Po sześciu godzinach lotu, przekroczeniu dwóch stref czasowych i klimatycznych oraz skanowaniu siatkówki oka (procedura wjazdowa!) postawiłam stopę na dubajskiej ziemi. Pierwsze wrażenie? Wielkie WOW! Bo w Dubaju wszystko jest NAJ, a słowo „NAJ” zaczyna nabierać tu zupełnie innego znaczenia… Widać nieprawdopodobny rozmach w rozwoju miasta i dobrze zainwestowane petrodolary. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 70-tych w miejscu drapaczy chmur znajdowała się niewielka beduińska wioska. Dzisiaj wszystko jest tu największe, najwyższe, najnowocześniejsze, najszybsze albo przynajmniej najdroższe. Czasem można odnieść wrażenie, że miasto ma gigantyczną manię wielkości :) Nie wierzycie? Oto mój ranking dziesięciu rekordów Dubaju
NAJ # 10
NAJwiększy złoty pierścionek świata
Pierścień o nazwie Najmat Taiba (Gwiazda Tajby) i wadze ponad 63,8 kg (!) został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa w 2010 r. Wykonano go z 58,6 kg 21-karatowego złota i ozdobiono 615 kamieniami Svarovskiego o łącznej wadze 5,17 kg. Obwód złotego dzieła sztuki wynosi… 2,2 m! Zewnętrzna średnica mierzy 70 cm, a wewnętrzna 49 cm.
Ten niezwykły pierścień stworzył producent biżuterii z Arabii Saudyjskiej w 2000 r. Do wykonania misternego dzieła przyczyniło się 55 robotników, którzy pracowali po 10 godzin dziennie przez 45 dni. Ówczesna cena złota oscylowała wokół 250 dolarów za uncję, a koszt pierścienia wyniósł 547 tyś. dolarów. Od tego czasu cena złotego kruszcu tak poszybowała w górę, że właściciel może mieć powody do zadowolenia. Warte dziś 3 mln dolarów (!) złote cacko można podziwiać na Gold Souk (suku ze złotem) w starej części Dubaju.
NAJ # 9
NAJnowocześniejsze metro świata
Jest całkowicie zautomatyzowane co oznacza że… jeździ samo, bez maszynisty :) To NAJdłuższa kolej świata z całkowicie bezobsługowym sterowaniem. Na początku to trochę dziwne uczucie :) Ale wystarczyło wsiąść do kolejki, by przekonać się, że to chyba NAJbezpieczniejszy system metra którym jechałam.
Perony oddzielone są od torowiska szklanymi ekranami, które otwierają się automatycznie po zatrzymaniu się pociągu. Wszystkie systemy decydujące o bezpieczeństwie pracy kolejki są zdublowane. Wagony i stacje metra są klimatyzowane. Na każdej stacji znajdują się ruchome schody, windy i udogodnienia dla niepełnosprawnych.
To także NAJczyściejsze metro świata, ale trudno się dziwić: obowiązuje tu zakaz jedzenia i picia, nie wolno żuć gumy, trzymać nóg na siedzeniu, spać, pluć (to akurat zrozumiałe :), a także m.in.… przewozić ryb :) Za śmiecenie grożą wysokie kary, a po każdym przejeździe pociągu ekipa sprzątająca poleruje podłogę peronów :)
To co zaskakujące dla miejskiej komunikacji to podział wagonów na trzy klasy: złotą (!) z wygodniejszymi siedzeniami i dwa razy droższymi biletami, osobny przedział tylko dla kobiet z dziećmi oraz srebrną klasę ekonomiczną.
NAJ # 8
NAJwiększy terminal lotniczy na świecie
Historia Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju (DXB) sięga roku 1959, kiedy to szejk Rashid bin Saeed Al Maktoum zlecił rozpoczęcie jego budowy. Już po roku samoloty startowały z pasa startowego zbudowanego z ubitej ziemi. Od otwarcia lotniska liczba pasażerów wzrasta ok. 15 % rocznie. DXB nigdy nie zasypia – przez całą dobę co 92 sekundy startuje albo ląduje samolot, a trzy najnowocześniejsze terminale obsługują 66 mln pasażerów rocznie przylatujących z 260 destynacji na 6 kontynentach, na pokładzie 140 linii lotniczych.
Do końca tej dekady przewiduje się obsługę 100 mln pasażerów rocznie, co czyni z dubajskiego lotniska NAJszybciej rozwijający się port lotniczy na świecie. Według ostatnich statystyk w 2014 r. DXB obsłużył prawie 69 mln pasażerów międzynarodowych i zdetronizował Heathrow w Londynie! (i to pomimo zamkniętego przez 80 dni z powodu remontu jednego z pasów startowych).
Terminal 1 (z którego leciałam) powstał w latach 70-tych i został całkowicie przebudowany oraz ponownie otwarty w 2000 r. jako Terminal Sheikh Rashid. Hala o długości 800 m łączy się halą odpraw 300-metrowym podziemnym tunelem. Znajdziemy tu hotel, SPA, restauracje, liczne sklepy, salę modlitw czy centrum biznesowe. Samolot po wylądowaniu kołował do odpowiedniej bramki przynajmniej 10 minut, a od wyjścia z samolotu do kontroli paszportowej szłam (ruchomymi chodnikami i schodami!) niemal 15 minut! Przy tym lotnisku nasze Pyrzowice, z którego korzystam najczęściej, to zaledwie budka dla ptaków :)
W 1998 r. otwarto Terminal nr 2, który obsługuje głownie loty charterowe oraz tanie linie lotnicze, w tym Fly Dubai założoną w 2008 r.
Terminal nr 3 wybudowany w 2008 r. to NAJwiększy terminal lotniczy na świecie. Sześciopoziomowy obiekt zajmuje powierzchnię 515 tys. m2, co równa się wielkości 94 boisk piłkarskich! Przyjmuje wyłącznie linie Emirates, które obsługują 65 % ruchu lotniczego w ZEA. By dostosować lotnisko do floty Emirates – szerokokadłubowych samolotów Airbus A380 – wydano 230 mln dolarów.
W terminalu o długości 800 m pasażerowie mają do dyspozycji 156 stanowisk do odprawy bagażowej oraz 48 bramek do samolotu. Samo przejście pomiędzy terminalami 1 i 3 trwa 20 minut – pod warunkiem, że korzystamy z ruchomych schodów i chodników. By przedostać się tu z terminala 2 trzeba skorzystać z środków komunikacji miejskiej.
Pasażerowie klasy pierwszej i biznesowej mogą korzystać z luksusowej strefy z wieloma udogodnieniami, np. bezpłatnego wi-fi, sali telewizyjnej, restauracji, piwnicy z winami, salonu SPA, sali zabaw dla dzieci, czy… gratisowego czyszczenia obuwia. Ale to jeszcze nic w porównaniu z pakietem VIP, z którego korzysta m.in. rodzina królewska czy sławne osobistości. Podczas gdy goście odpoczywają w ekskluzywnym prywatnym salonie Al Majlis, obsługa dokonuje za nich odprawy paszportowej, a potem zapewnia dojazd samochodem pod same drzwi samolotu.
A co jeszcze można robić na lotnisku w Dubaju? Popływać w basenie, skorzystać z sauny i jacuzzi (Dubai International Hotel), odwiedzić Ogród ZEN (pomiędzy bramkami B7 i B27), uciąć sobie drzemkę w Snooze Cube (Terminal 1, w pobliżu bramki C22), wejść do samolotu prosto z eleganckiej poczekalni (tylko pasażerowie biznesowi i pierwszej klasy), albo podczas długiej przerwy w podróży odpocząć w 5-gwiazdkowym luksusowym hotelu.
Zainteresowanym dubajskim portem lotniczym polecam serial dokumentalny „Megalotnisko w Dubaju” na National Geographic Channel.
Warto też wspomnieć o drugim lotnisku Al Maktoum (DWC) na obrzeżach Dubaju, będącym w drugiej fazie budowy. Kiedy zostanie całkowicie ukończone stanie się NAJwiększym lotniskiem na świecie (140 km2, 5 pasów startowych) zdolnym do obsługi 160 mln pasażerów rocznie.
NAJ # 7
NAJwiększy zadaszony resort narciarski na świecie
Pierwsze centrum sportów zimowych na Bliskim Wschodzie znajduje się w sercu ogromnej galerii handlowej Mall of the Emirates. Park śnieżny o powierzchni 3 tyś. m2 pokrywa 22,5 tyś. prawdziwego śniegu, a temperatura wewnątrz kompleksu waha się od -1 do -2 st.C.
Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano 5 szlaków narciarskich o różnym poziomie trudności, z których najdłuższy o nachyleniu 60 % mierzy 400 m.
Ośrodek oferuje także swoim gościom jazdę na sankach, uprawianie snowboardu, wyścigi na torze bobslejowym albo po prostu… lepienie bałwana i radosną zabawę na śniegu :) Na początkujących czeka szkółka narciarska lub prywatne lekcje z instruktorem. Odzież zimową oraz sprzęt sportowy można wypożyczyć na miejscu.
Niezwykłym przeżyciem dla dzieci może być także zabawa z mieszkańcami parku – żywymi pingwinami…
Co ciekawe, w Dubaju planowana jest także budowa ogromnej kopuły śnieżnej Snow Dome, w której będzie można doświadczyć klimatu, jaki panuje w Arktyce. W kompleksie znajdzie się zamek lodowy, zimowe akwaria, pingwinarium, lodowisko, hotel typu „ski chalets”, kawiarnie i restauracje…
I teraz to jest dobry moment, by sobie uświadomić, że znajdujemy się na środku pustyni, gdzie latem temperatura powietrza przekracza 50 stopni C… :)
NAJ # 6
NAJwiększe centrum handlowe na świecie
Dubai Mall powstałe w 2008 r. to raj dla zakupomaniaków. W największej galerii handlowej na świecie, której powierzchnia wynosi 112,4 ha (!), mamy do dyspozycji 1200 sklepów oraz 120 kawiarni i restauracji z kuchnią ze wszystkich stron świata.
Wielką atrakcją galerii jest gigantyczne akwarium, które można podziwiać bezpłatnie z dwóch poziomów. Jego przedni panel o długości 32,8 m i wysokości 8,3 m (grubość: 745 mm, waga: 245 ton) został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Za dodatkową opłatą (70 AED) wejdziemy do szklanego tunelu, gdzie w akwarium o pojemności 10 mln ton wody pływa 33 tyś stworzeń morskich reprezentujących 85 gatunków, w tym ponad 400 rekinów i płaszczek. Osoby spragnione mocniejszych wrażeń mogą także zanurkować z rekinami :)
Naprzeciwko akwarium mieści się NAJwiększy na świecie sklep z cukierkami: Candylicious (930 m2). Wśród 5 tysięcy rodzajów słodyczy z całego świata dzieci znajdą wiele smakołyków, ale i dorosłym łasuchom ciężko będzie się przejść obojętnie wobec ogromnych lizaków, pralinek czy ulubionych czekoladek.
Amatorów sportów zimowych zachwyci Dubai Ice Rink – lodowisko o wymiarach olimpijskich, gdzie można dopiero zacząć przygodę z łyżwami, udoskonalić swoje umiejętności lub po prostu dobrze się bawić z przyjaciółmi. Lodowisko gości także rozgrywki lokalnej ligi hokeja na lodzie Dubai Mighty Camels.
Na miłośników błyskotek czeka wspaniały Gold Souk i sklepy z najdroższą biżuterią, złotymi Rolexami i diamentami od Tiffany’ego.
Koneserzy mody znajdą tu najnowsze kolekcje od największych światowych projektantów: torebka Louis Vuitton czy Chanel? Szpilki od Louboutin’a, a może zegarek by Michael Kors…? Do szczęścia wystarczy tylko złota karta kredytowa :)
W przerwie pomiędzy zakupami możemy podziwiać dwa wodospady o średnicy 30 m i wysokości 24 m każdy, ozdobione nurkującymi postaciami z włókna szklanego. Woda spływa przez wszystkie cztery poziomy centrum handlowego tworząc, wraz z rzeźbami, wspaniały dynamiczny efekt wizualny.
Po dniu pełnym wrażeń pora na odpoczynek. Co powiecie na relaks przy kawie lub czekoladzie z dodatkiem wielbłądziego mleka? Takie specjały dostaniemy w kawiarni The Majlis, która ma w swojej ofercie luksusowe wyroby firmy Al Nassma.
Pragniecie przeżyć dreszczyk emocji? W Dubai Mall czeka na Was prawdziwy symulator lotu. Za 350 AED można na 30 minut usiąść za sterami sztandarowego samolotu luksusowej linii Emirates: dwupoziomowego i czterosilnikowego Airbusa A380, jednego z NAJnowocześniejszych samolotów na świecie. Podczas symulacji lotu możemy wybrać jedną z 12 destynacji, godzinę startu, a nawet warunki pogodowe.
Pełen atrakcji dzień możemy zakończyć wieczorem filmowym. Na kinomaniaków czekają tu 22 klimatyzowane sale kinowe na 2800 miejsc! Pragniecie odrobinę więcej luksusu? W kinie można wykupić miejsce Platinum Movie Suites z rozkładanym fotelem i prywatną obsługą (130 AED)
A jeśli po zakupowych szaleństwach zapomnieliście, gdzie wśród 14 tyś. miejsc parkingowych zostawiliście swój samochód – żaden problem! Dubai Mall i tu przyjdzie Wam z pomocą! Na gigantycznych parkingach zamontowano specjalne komputery, które po wpisaniu numeru rejestracyjnego zlokalizują Wasz samochód oraz… pokażą najkrótszą drogę na dotarcie do auta :) Czy to nie genialne? ;)
Na drugą część wpisu o Dubaju zapraszam TUTAJ