Dzisiaj kontynuujemy listę rekordów pobitych w Dubaju (pierwszą część rankingu znajdziesz TUTAJ). W poprzednim zestawieniu znalazły się: NAJwiększy złoty pierścionek, NAJnowocześniejszy system metra, NAJwiększy terminal lotniczy, NAJwiększy park śnieżny oraz NAjwiększa galeria handlowa na świecie. Księga rekordów Guinnesa otworzyła nawet swoje biuro regionalne w Dubaju – podobno by zaoszczędzić na kosztach ciągłych podróży w tą i z powrotem :) A oto moja pierwsza piątka:
NAJ # 5
NAJwiększy port jachtowy na świecie
Dubai Marina to jedna z NAJwiększych (i NAJdroższych) dzielnic mieszkaniowych na świecie (docelowo 120 tys. mieszkańców!), która stała się symbolem luksusu i nowoczesności Dubaju. Zbudowana wokół sztucznie utworzonego kanału rozciąga się wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej na długości 3 km.
Drapacze chmur o wysokości nawet do 400 m (!) przywodzą na myśl panoramę Hongkongu, za to mieszkańcy wiodą styl życia przypominający Miami. Można tu podziwiać najlepsze sportowe samochody i luksusowe jachty. Nic dziwnego, że Dubaj jest nazywany Manhattanem Bliskiego Wschodu.
Każdy z wieżowców ma inny, charakterystyczny kształt i swoją nazwę, np. ten skręcony o 90 stopni, 80 -piętrowy budynek (306 m), nosi nazwę Cayan Tower. Został zaprojektowany przez konsorcjum znane z takich projektów jak Burj Khalifa, czy Trump Tower w Nowym Jorku.
Wokół mariny biegną pasaże dla pieszych i wspaniała promenada The Walk o łącznej długości ok. 8 km. W porcie znajdziemy liczne kawiarnie, drogie restauracje i eleganckie butiki. Ceny także bywają ekskluzywne!
Warto przyjechać tu późnym popołudniem i napawać się widokiem zarówno za dnia, jak i po zachodzie słońca, kiedy port mieni się milionami świateł.
Najlepszy widok na marinę oferuje restauracja The Observatory mieszcząca się na 52-piętrze hotelu Mariott. Z drugiej strony rozciąga się widok na morze i sztuczną wyspę Palm Jumeirah. Jeśli cena kolacji okaże się zaporowa, warto chociaż skusić się na drinka. Przy okazji: w weekendy w godzinach 17.00 – 20.00 obowiązuje tam happy hours :)
Kiedy tak siedząc w jakiejś kafejce nie mogłam oderwać wzroku od tych wszystkich drapaczy chmur, to pomyślałam sobie, że chętnie zamieszkałabym tu w jakimś apartamentowcu i choć z natury jestem śpiochem i nie znoszę biegać, to tutaj mogłabym uprawiać nawet poranny jogging :)
NAJ # 4
NAJwiększe sztuczne wyspy na świecie
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o sztucznych wyspach w kształcie palm daktylowych, usypywanych u wybrzeży Zatoki Perskiej i widzianych z kosmosu. Gigantyczne przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2001 r. i jest kontynuacją wizji szejka Rashida bin Saeed Al Maktoum, który pragnął uczynić z Dubaju miasto znane na całym świecie. Trzeba przyznać, że udaje się to znakomicie! Wyspy w znaczący sposób zwiększą linię brzegową i powiększą infrastrukturę hotelową. Jest to o tyle istotne, że rząd chce uniezależnić gospodarkę od wydobycia ropy naftowej i nastawić na wpływy z usług i turystyki. W końcu zasoby ropy nie są nieograniczone, a warto przy okazji wspomnieć, że – wbrew powszechnemu mniemaniu – Dubaj jako emirat posiada zaledwie 2 % światowych zasobów (dla porównania: Abu Dhabi – 10 %).
fot. NASA – Wikimedia Commons/CC
Pierwsza z nich (i zarazem najmniejsza) Palm Jumeirah została ukończona w 2008 r. Koszt inwestycji o wymiarach 5 x 5 km wyniósł 12 mld USD. Mimo niewielkich rozmiarów wyspa podwoiła długość linii brzegowej Dubaju. Na 17 liściach palmy powstały wille i apartamenty oraz 25 luksusowych hoteli międzynarodowych sieci, m.in. Hilton, Movenpick, Radison SAS czy Kempinski.
fot. Richard Schneider – Wikimedia Commons/CC
Ekskluzywne posiadłości przyciągnęły sławnych i bogatych, przy odrobinie szczęścia spotkamy tu Davida Beckhama, Borisa Beckera czy… Władimira Putina. Wyspa oddzielona jest od morza falochronem w kształcie półksiężyca, który służy także jako siedlisko dla morskiego życia. W pobliżu wyspy zatopiono dwa myśliwce F-100, które staną się podłożem do rozwoju rafy koralowej i będą dodatkową atrakcją dla płetwonurków.
Na szczycie palmy znajduje się ekskluzywny, pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy Atlantis The Palm (wzorowany na hotelu Atlantis, Paradise Island na Bahamach) oddany do użytku w 2008 r.
Jak dostać się na kraniec palmy? Dojedziemy tu w 10 minut całkowicie zautomatyzowaną (tak jak metro) kolejką The Palm Monorail, uruchomioną w 2009 r. (bilet: 25 AED w obie strony). Do dolnej stacji kolejki (Palm Gateway) dojdziemy z przystanku tramwajowego Palm Jumerah, a na tramwaj przesiądziemy się z dwóch stacji metra: Dubai Marina lub Jumeirah Lakes Towers. Tory kolejki (podobnie jak metra) umieszczone są nad ziemią, dlatego najlepiej zająć miejsce w pierwszym wagonie, tuż przy przedniej szybie, co gwarantuje świetny widok na całą palmę i hotel, a w drodze powrotnej – wspaniałą panoramę miasta.
fot. Tim Adams/Wikimedia Commons/CC
Wielką galę z okazji otwarcia hotelu, która kosztowała 20 mln dolarów (!), uświetnił NAJwiększy na świecie pokaz sztucznych ogni (odpalono siedem razy więcej fajerwerków niż podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Pekinie w 2008 r.!). W uroczystości wzięło udział wiele sław, w tym Robert de Niro, Kylie Minogue, Janet Jackson, Oprah Winfrey, czy Charlize Theron.
W hotelu znajduje się NAJwiększe na świecie oceanarium The Lost Chambers, stworzone na wzór zatopionego miasta – Atlantydy, w którym można podziwiać 65 tys. gatunków morskich stworzeń (wstęp 100 AED).
Chętni mogą popływać lub ponurkować z delfinami z Dolphin Bay. Obok hotelu znajduje się także Aquaventure – NAJwiekszy (17 ha) park wodny w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Druga z palmowych wysp, Palm Jebel Ali, o rozmiarach 7 x 8 km, której budowę rozpoczęto w 2002 r. będzie miała charakter wypoczynkowy i wydłuży linię brzegowa Dubaju o 120 km. Między liśćmi palmy a falochronem zaplanowano tu domki na palach (jak na Malediwach) połączone długim pomostem, które będą ułożone w arabski napis – wiersz szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma (emira Dubaju, premiera i wiceprezydenta ZEA): „Bierz mądrość od mądrych/ Potrzeba człowieka wizji, aby pisać po wodzie/ Nie każdy, kto jeździ na koniu, jest dżokejem/ Wielcy ludzie stają do większych wyzwań”.
Trzecia wyspa, Palm Deira, będzie największą z całego projektu (9 x18 km) i przekroczy powierzchnię Manhattanu! Łączna długość linii brzegowej wyniesie ok. 400 km. Prace budowlane rozpoczęły się w 2004 r., jednak od 2009 r. na skutek światowego kryzysu budowa palmowych wysp została wstrzymana. Jeśli zostaną ukończone – wydłużą linię brzegową Dubaju do 600 km!
Śmiałe projekty? A jednak wizja obecnego szejka biegnie o wiele dalej! Kolejnym przedsięwzięciem jest projekt The World − archipelag ok. 300 sztucznych wysp, usypywanych 4 km od brzegu Dubaju, które widziane z lotu ptaka tworzą gigantyczną mapę świata. W planie jest także The Universe – archipelag wysp w kształcie Drogi Mlecznej wraz z całym układem planetarnym oraz Dubai Waterfront – największe sztuczne wybrzeże na świecie, w symbolicznym kształcie islamskiego półksiężyca z gwiazdą, dzięki którym linia brzegowa Dubaju wydłuży się do 820 km. Projekty te przełożono na lata 2023-28 r.
fot. Wikimedia Commons/CC – projekty wysp
NAJ # 3
Jeden z NAJbardziej luksusowych hoteli na świecie
Hotel w kształcie żagla – Burj Al-Arab (Wieża Arabów) – to najbardziej rozpoznawalny symbol Dubaju. Jest pierwszym hotelem na świecie, który otrzymał symboliczne 7 gwiazdek w pięciogwiazdkowej hotelowej skali! Mierząca 321 m budowla jest czwartym co do wysokości hotelem na świecie. Budynek powstał w 1998 r. na sztucznej wyspie oddalonej o 280 m od brzegu. Na 28 piętrach mieszczą się 202 dwupoziomowe apartamenty wielkości dużego mieszkania pełne złota, porcelany i marmurów.
By zwiedzić wnętrze hotelu wymagana jest uprzednia rezerwacja w jednej z 10 restauracji. Specjalnością lokalu Al Mahara, mieszczącego się pod wodą, są owoce morza, a jego największą atrakcją jest ogromne akwarium umieszczone na jednej ze ścian. Na 27 piętrze znajduje się Skyview Bar z widokiem na sztuczną wyspę Palm Jumeirah. Najniższa cena rezerwacji to ok. 150 USD, za co otrzymamy… jednego drinka i drobne przekąski :) (Więcej o Burj Al-Arab przeczytasz TUTAJ).
A dlaczego ikonę Dubaju umieściłam dopiero na trzecim miejscu? Bo niestety słynny „Żagiel” stracił miejsce lidera w rankingu najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Dziś miano to nosi Emirates Palace wybudowany w 2005 r. w Abu Dhabi.
NAJ # 2
NAJwyższa i NAJpiękniejsza na świecie multimedialna fontanna
Miałam już okazję podziwiać kilka pokazów światła, dźwięku i wody, m.in. w Pradze i Barcelonie, ale spektakularne widowisko w Dubaju przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Zarezerwujcie sobie tu dużo czasu, bo od tańczącej fontanny naprawdę trudno oderwać wzrok! Ja, niczym zahipnotyzowana, obejrzałam cztery pokazy pod rząd i chętnie zostałabym dłużej!
The Dubai Fountain znajduje się na 12-hektarowym jeziorze Burj Khalifa Lake, tuż przy słynnym drapaczu chmur Burj Khalifa i galerii handlowej Dubai Mall. Fontanna, której długość wynosi 275 m, składa się z pięciu okręgów o różnej średnicy oraz dwóch głównych łuków. Strumienie wody strzelają w górę na ponad 150 m, co odpowiada wysokości 50-piętrowego budynku!
Niezwykły spektakl tworzy ponad 6600 świateł oraz 25 barwnych projektorów. Wiązka światła skierowana w górę jest widoczna nawet na wysokości 30 kilometrów. Ponoć jest także widoczna z przestrzeni kosmicznej tworząc najjaśniejszy punkt na Bliskim Wschodzie, a może i na całym świecie. Autorami wspaniałego kompleksu byli twórcy Fontanny Bellagio w Las Vegas (która jest o jedną czwartą mniejsza od tej w Dubaju), a koszt jego budowy to 218 mln dolarów.
Pokazy światła i dźwięku odbywają się codziennie o 13.00 i 13.30 oraz wieczorem co 30 minut od 18.00 do 22.00, a cały pokaz trwa niestety bardzo krótko, zaledwie tyle, co podkład muzyczny (3-5 minut). W bogatym repertuarze znajduje się m.in. arabski hit „Shik Shak Shok”, światowy przebój „Con te partiro (Time to say goodbay) włoskiego tenora Andrea Bocelli, „Sama Dubai” napisany na cześć szejka Dubaju, Mohammeda bin Rashid Al Maktoum, czy najpopularniejszy i wielokrotnie nagradzany utwór „Baba Yetu”, którego słowa w języku suahili to… modlitwa „Ojcze nasz”. Czyż to nie NAJwiększa niespodzianka, że chrześcijańska modlitwa jest grana publicznie na muzułmańskiej ziemi?
źródło: youtube/Stefan Grudl
NAJ # 1
And the Winner is… NAJwyższy budynek świata
Burj Khalifa, bo to on jest zwycięzcą rankingu, pnie się w górę niemal na kilometr (829,8 m). Do 163 – piętrowego drapacza chmur wjeżdża się… jakże by inaczej – NAJszybszą dwupoziomową windą świata (marki OTIS), która mknie w górę z prędkością 10 m na sekundę! By znaleźć się na drugim NAJwyżej położonym tarasie widokowym na świecie, mieszczącym się na 124 piętrze (na wysokości 452 m), potrzebujemy… niecałej minuty! Później pozostaje już tylko podziwiać wspaniałą panoramą Dubaju…:)(Więcej o Burj Khalifa przeczytasz TUTAJ)
Chyba już nie macie wątpliwości, że Dubaj rzeczywiście jest NAJ? ;)
(Na pierwszą część wpisu o Dubaju zapraszam TUTAJ)
Na wycieczke na pawno. Po 5 latach mieszkania tam z rodzina, jestem zachwycona powrotem do Polski. Donormalnego świata. Niestety na wycieczce nie widzi sie tej drugiej, mrocznej strony ZEA…. a to jest kraj niewolników…..
Racja, niestety…
Rozwijający się Dubaj wchłonie każdą ilość taniej siły roboczej i staje się jednym wielkim obozem pracy, na miarę niewolnictwa XXI w… Przeciętny turysta ma raczej małe szanse, by to dostrzec, ale i (niestety) nie zmieni odwiecznych reguł rządzących światem…