Wielki Meczet Szejka Zayeda (Sheikh Zayed Grand Mosque) to najbardziej imponująca budowla w Abu Dhabi. Inicjatorem budowy świątyni był Szejk Zayed bin Sultan Al Nahayan, nazywany Ojcem Emiratów – pierwszy prezydent kraju, sprawujący tę funkcję przez 33 lata. Szejk marzył o wzniesieniu świątyni, która będzie nawiązywać do historycznego dziedzictwa i jednoczyć cały świat islamu. Budowla miała być symbolem otwartości i nowoczesności Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Meczet Szejka Zayeda został ukończony w 2007 r., jednak szejk nie doczekał jego uroczystego otwarcia. Zmarł w 2004 r., a świątynia stała się miejscem jego spoczynku.
Meczet Szejka Zayeda, wzniesiony powyżej poziomu ulic przy wjeździe na wyspę Abu Dhabi, wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy i wyraźnie dominuje nad miastem – jest widoczny ze wszystkich trzech mostów łączących wyspę ze stałym lądem. Śnieżnobiała fasada (symbol czystości i pobożności), pokryta macedońskim marmurem Sivec, pięknie współgra ze światłem słonecznym, dając wspaniałe wrażenia wizualne.
W Meczecie Szejka Zayeda wymagany jest właściwy dress code, który obowiązuje już w chwili wyjścia z taksówki czy autokaru. Nie wolno nawet zrobić sobie zdjęcia z meczetem w tle, jeśli nie jesteśmy odpowiednio ubrani – pilnują tego służby porządkowe. Panowie powinni mieć długie spodnie i zakryte ramiona, a w przypadku kobiet sprawa ubioru jest nieco bardziej złożona: żadnych kusych spódniczek, krótkich rękawów, spodni rurek czy obcisłych bluzek. Obowiązuje styl XXL a’la rozciągnięty worek, czyli długa luźna spódnica i obszerna bluzka z długimi rękawami, oraz oczywiście zasłonięte włosy. Zresztą zobaczcie sami:
Jeśli niespecjalnie gustujecie w obowiązującym dress kodzie – można wypożyczyć odpowiedni strój na miejscu (na parkingu podziemnym przy meczecie). Będzie to jedna z niewielu okazji do założenia tradycyjnej abai :)
Ważna uwaga – aby wypożyczyć abaję trzeba zostawić numeru telefonu oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (w formacie dowodu osobistego – nie przyjmują dokumentów w innym rozmiarze). A oto procedura wypożyczenia stroju:
Jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie abai, warto zastosować jakiś znak rozpoznawczy, żeby później odnaleźć się na zdjęciach ;) No bo wyobraźcie sobie te tłumy kobiet ubranych w takie same czarne stroje… :))) Ja postawiłam na biały zegarek oraz kolorową chustkę na głowie :)
Zakryta od stóp do głów, w 30-stopniowym upale, ruszyłam na zwiedzanie jednego z najpiękniejszych meczetów świata…
Świątynia o powierzchni 22 tys. m 2 jest największym meczetem w Emiratach i ósmym co do wielkości na świecie. W głównej sali modlitewnej może modlić się 7 tys. osób, a dodatkowe 3 tys. w dwóch salach bocznych, z których jedna przeznaczona jest tylko dla kobiet. Cały meczet wraz z dziedzińcem może pomieścić 40 tys. wiernych!
W budowie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda wzięło udział 3 tys. architektów, rzemieślników i robotników z wielu krajów: Maroka, Iranu, Pakistanu, Turcji, Indii, Chin, Malezji, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Niemiec i ZEA. Nadzór nad projektem realizowanym przez 38 wykonawców sprawowała włoska firma Impregilo. Do budowy świątyni wykorzystano wiele różnorodnych materiałów: marmur, złoto, kamienie półszlachetne, ceramikę i szkło kryształowe.
Budowla w mistrzowski sposób łączy elementy starej i nowej architektury islamskiej, która narodziła się w odległych od siebie czasach i różnych muzułmańskich tradycjach. To połączenie średniowiecznego stylu mauretańskiego, charakterystycznego dla Afryki Północnej i hiszpańskiej Andaluzji (np. meczet w Kordobie, Alhambra w Granadzie) oraz arabskiego Mughal – budownictwa władców północnych Indii. Inspiracją do budowy świątyni był XVII-wieczny pakistański meczet Badshahi w Lahore, marokański meczet Hassana II w Casablance (przeczytasz o nim TUTAJ) oraz indyjski Tadż Mahal.
1. Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi (fot.projektswiat.pl); 2. Tadż Mahal w Indiach (fot.Yann/Wikimmedia Commons); 3. Meczet Hassana II w Casablance (fot.projektswiat.pl); 4. Meczet Badshahi w Lahore, Pakistan (fot.wkitravel.com)
Zdobienia, ornamenty i detale wnętrza nawiązują także do budowli otomańskich, fatymidzkich czy mameluków egipskich.
Budowlę zdobią 82 kopuły, w tym największa kopuła świata (o średnicy wewnętrznej 70 m i zewnętrznej 85 m) znajdująca się nad główna salą modlitewną. Zwieńczenia kopuł i minaretów oraz kapitele wszystkich kolumn wykonano z 24-karatowego złota. Plan Meczetu Szejka Zayeda oraz układ kopuł nawiązują do architektury Wielkich Mogołów.
Kwadratowy dziedziniec o powierzchni 17 tys. m2, zdobi przepiękna kwiatowa mozaika, będąca największą marmurową mozaiką na świecie.
Arkadowy dziedziniec, inspirowany budownictwem Maurów, otacza ponad 1000 kolumn, a w narożnikach wznoszą się cztery minarety o wysokości 107 m.
We wschodnich minaretach mieści się centrum edukacyjne Sheikh Zeyed Grand Mosque Center, biura zarządu budynku oraz biblioteka posiadająca w swoich zbiorach publikacje z dziedziny nauki, sztuki, kaligrafii, w tym rzadkie woluminy sprzed 200 lat!
Wokół meczetu rozmieszczono baseny, w których odbijają się arkady, a budowla zachwyca przemyślaną symetrią.
Wnętrze meczetu to arcydzieło sztuki, harmonia ornamentów, kolorów i odcieni. W głównej sali znajduje się 96 marmurowych kolumn inkrustowanych macicą perłową.
Świątynię oświetla 7 gigantycznych żyrandoli wykonanych z milionów kryształów Svarovskiego, projektu renomowanej niemieckiej firmy Faustig. Wszystkie żyrandole wykonane są z pozłacanej stali nierdzewnej i złoconego mosiądzu – do złoceń użyto 40 kg 24-karatowego złota.
Największy z nich, o wysokości 15 m, średnicy 10 m i wadze 12 ton, znajduje się w głównej sali modlitewnej i jest trzecim co do wielkości żyrandolem na świecie.
Jego dwie mniejsze wersje ważą po 8 ton. Cztery błękitne żyrandole podobnej wielkości znajdują się w foyer.
Podłogę głównej sali modlitewnej pokrywa największy na świecie, ręcznie tkany dywan o powierzchni 5.627 m2 i wadze 35 ton. Dywan składa się z 2 mld splotów, a jego wykonanie 1200 tkaczom zajęło aż dwa lata. Autorem projektu był irański artysta Ali Khaliqi, a wełna pochodzi z Iranu i Nowej Zelandii.
Wnętrze Meczetu Szejka Zayeda zdobią tradycyjne, geometryczne wzory z dodatkiem kwiatów. Kopuły udekorowane są, malowanymi złotą czcionką, wersetami Koranu, do których zastosowano trzy style kaligrafii.
Ściana modlitewna, wskazująca kierunek Mekki (Kiblah) została zaprojektowana przez wybitnego emirackiego kaligrafa Mohammeda Al Tamimi Mandi. Nowoczesne światłowody oświetlają 99 cech Allaha, przedstawionych najstarszą arabską sztuką kaligrafii, pismem kufickim.
W podziemiach meczetu znajdują się sale ablucyjne. Poniżej sala przeznaczona dla kobiet:
Meczet Szejka Zayeda posiada niezwykły system iluminacji. Na marmurowej fasadzie i kopułach wyświetlane są błękitne falujące obłoki, których natężenie odzwierciedla fazy Księżyca.
fot. traveljunction – flikr/CC
Bardzo fajny fotoreportaż. Imponujące wnętrza. Aż chciałoby się tam być!
Szanowna autorko, jedną uwagę mam tylko – SKRÓTEM OD TYSIĄCA JEST TYS. NIE TYŚ – to kardynalny błąd! Aż zęby bolą jak się czyta tekst z TAKIMI babolami!!!! Proszę to poprawić, jeśli nie chce mieć Pani na sumieniu czytelnika Pani strony ;)
Pozdrawiam i czekam na kolejne (bezbłędne) wpisy! ;D
Witam nową Czytelniczkę i dziękuję za czujność – „babole” już poprawione :) Zapraszam częściej i pozdrawiam :)
Dziękuję za uwzględnienie uwagi :) pozdrawiam i życzę Autorce jak najczęstszych podróży (a co za tym idzie – więcej wpisów na blogu), zwłaszcza tak ciekawie opisanych i tak dobrze (to równie trudna sztuka) sfotografowanych!
Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :)
A ile kosztuje wypożyczenie odpowiedniego stroju na miejscu?
Abaja jest za free, ale w zamian trzeba zostawić dokument tożsamości w formacie dowodu osobistego. Pozdrawiam
Nic nie trzeba zostawiać byłem z żoną w niedzielę dają za free i nic nie zostawiliśmy;)
Dzięki za aktualną informację! Pozdrawiam!
A czy wstęp do Meczetu jest płatny? Jeśli tak to ile? Świetny reportaż :)
Wstęp jest bezpłatny. Pozdrawiam
W jakich godz. otwarty jest meczet?
Od 9.00-22.00, w piątki od 16.30-22.00. Godziny zwiedzania mogą się zmienić podczas ramadanu. Najlepiej upewnić się na stronie meczetu http://www.szgmc.ae
Przeczytaliśmy z żoną listę Pani marzeń. Jakże jest podobna do naszych. Sprawdzaliśmy co nam się udało zobaczyć a co przed nami. Z przyjemnością czytamy Pani refleksje i opisy miejsc, które już zostały odwiedzone. Przypominają nam się nasze wyprawy, odżywają wspomnienia. Odnośnie Meczetu Szejka Zayeda to opis jest rewelacyjny ( krótko, na temat i treściwie). Myśmy też nie mogli z meczetu szybko wyjść chociaż było późne popołudnie. Jeszcze raz bardzo Pani dziękujemy.
Mała uwaga do Pani marzeń, nie kamic małp na Gibraltarze ( są bardzo agresywne) a Peru to trzeba koniecznie wybrać się do największego na świecie wąwozu Kolka (ale rano ok. g.9 do 10 tej) i podziwiać krążące nad głową kondory na tle ośnieżonych szczytów gór. Polecamy też dołączyć do marzeń lodowce na Alasce.
Z wyrazami szacunku,
wiecznie coś odkrywający
Ela i Tadeusz
Bardzo dziękuję za miłe słowa i kilka merytorycznych uwag :) Ja również życzę Państwu jeszcze wielu wrażeń i emocji podczas odkrywania świata i realizacji swoich marzeń. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka
Witam, do meczetu wybieramy sie jutro, wszedzie szukam informacji jakie ubranie bedzie odpowiednie dla sześciolatka, czy podobnie jak my długie spodnie czy dzieci maja taryfę ulgową. Proszę o szybkie info
Myślę, że wystarczy zwykły t-shirt i spodenki za kolano (zakryte ramiona i kolana).
Abaję mogą wypożyczyć również mężczyźni czy to jest dedykowane tylko dla kobiet?
PS. Świetna fotorelacja – gratuluję!
Dziękuję :) Nie widziałam wypożyczalni dla mężczyzn, ale panom wystarczą zakryte ramiona (zwykły T-shirt) i dłuższe spodnie.
Nie mogę się doczekać aż założę tę abaję mimo upału :)
Hahaha:) Doświadczenie jedyne w swoim rodzaju :)
Z rodzinką byliśmy w styczniu 2017r.- wypożyczalnia strojów – bez pozostawiania jakiegokolwiek dokumentu tożsamości; bez opłat. Panie mają do dyspozycji abaje w kol. granatowym i beżowym z „kapturkami” , panowie-w kolorze białym nez nakrycia głowy. Dzieci weszły w koszulkach z krótkim rękawkiem i spodenkach za kolano. Przebieranka na styl arabski – to samo w sobie b. ekscytujące i ciekawe doświadczenie, więc nawet jeśli ma się na sobie stosowny swój strój i tak warto przebrać się w abaję. Każdy dostaje czystą, używane pozostawia się w oddzielnym pomieszczeniu.Po dywanie wewnątrz świątyni spaceruje się bez obuwia, które pozostawia się na specjalnych regałach przed wejściem. Przed wejściem na teren samego obiektu – kontrola bagażu i bramki – tak jak na lotnisku. Weszliśmy z napojami w butelkach i puszkach.Wrażenia- nieziemskie!
Wrażenia rzeczywiście nieziemskie, a paradowanie w abai to niepowtarzalne doświadczenie ;) Pozdrawiam!
Po pierwsze informacje te są mi bardzo pomocne. Muszę przyznać, że bardzo fajnie i treściwie wszystko pani ujęła – bardzo ciekawie.
Czy zwiedzanie mogę rozpocząć o dowolnej godzinie, czy może muszę się podporządkować do określonych godzin?
Dodam, że będę tam tylko czterosobową grupą, a z tego co się doczytałam nie potrzebuję wtedy przewodnika.
Nie będę tam również w czasie ramadanu.
Pozdrawiam:)
Cieszę się, że wpis się przydał :) Zwiedzanie meczetu można rozpocząć o dowolnej godzinie. Pozdrawiam!
ten cud ludzkich rąk powala na kolana.I cud umysłow projektantów także.I pani chęć przybliżenia ludziom tego cudu jest godna wyrazów sympatii i podziękowania.
Dziękuję!:)
Byłam tam 3 maja 2017r.
Istne cudo architektoniczne i wykonawcze – dla zobaczenia tego meczetu warto tam pojechać.
Ubiór obowiązuje i trzeba to uszanować, ale to też dla nas atrakcja i stuprocentowe potwierdzenie,że tam byłeś i nie jest to aż tak bardzo uciążliwe mimo temp. 42 stopni dla prawdziwego turysty.
Kontrola jak na lotnisku a potem raj dla oka
Świetnie napisane- meczet nie był w naszych planach, ale po przeczytaniu Pani bloga stał się naszym numerem 1 :)
Mam pytanie odnośnie transportu autobusem Dubai-Abu Dhabi. W sytuacji, gdy mam wykupiony bilet tygodniowy na srebrnej karcie NOL oplata 25 EAD za przejazd zostanie mi potrącona w ramach tego biletu, czy może muszę doładować kartę o dodatkowe 50 EAD, tak by móc spokojnie wrócić do Dubaju?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Cieszę się, bo naprawdę warto!
Opłata za przejazd jest potrącana z karty NOL, więc trzeba ją doładować w Dubaju o koszt przejazdu do Abu Dhabi i z powrotem (w 2015 to było 50 AED, nie wiem jak teraz) – przynajmniej ja tak zrobiłam, żeby spokojnie wrócić do Dubaju. Dubajskiej karty NOL raczej nie doładuje się w Abu Dhabi (tak sądzę). Pozdrawiam i życzę wielu wrażeń!
Ciekawy reportaż! Jeszcze trzy pytania natury praktycznej – czy można robić zdjęcia bez ograniczeń, czy sale meczetu są klimatyzowane i czy na dywanie w sali modlitewnej można chodzić w skarpetkach, a nie boso? Pozdrawiam i dziękuję!
Zdjęcia można robić bez żadnych ograniczeń. Co do klimatyzacji w meczecie – wydaje mi się, że nie jest klimatyzowany, ale mogę się mylić (nie pamiętam). Do meczetu należy zdjąć tylko buty, można być w skarpetkach. Pozdrawiam!
Maj 2019 r.
Do pomieszczeń modlitewnych wejście jest zamknięte ( odgrodzone taśmami ). Można oglądać ale nie wchodzić. Na dywan też nie było wejścia. Nie ma stojaków na buty. Wejścia na modlitwę jest osobno ale tam nie wchodziliśmy. W sali głównej modlitewnej z dywanem był tylko strażnik.
Można robić zdjęć do woli z różnych wejść na salę modlitewną ale stojąc za taśmą.
Informacje praktyczne:
Dojazd z Dubaju nadal za 50 AED w dwie strony. Poprostu na karcie NOL musi być tyle środków. Kartę stosuje się tak jak w komunikacji miejskiej, czyli przykładamy kartę do czerwonego automatu po wejściu do autobusu i przy wyjściu kolejny raz, i pobiera nam 25 AED z karty ( jeżeli mamy wykupiony bilet okresowy i tak musimy mieć 50 AED dodatkowo na karcie ) . Jazda około 2 godziny. Autobus komfortowy, jedzie wielką autostradą że stałą prędkością … 79 km/ h.
Stroje damskie i męskie dostępne przy wejściu bez opłat i dokumentów.
W centrum obsługi zwiedzających są kawiarnie sklepiki z
W Abu Dhabi nie działają karty na komunikację z Dubaju. Mają swoje karty takie jak w Dubaju. 10 AED opłaty za kartę ważną 5 lat i minimalne zasilenie 10 AED, przejazd jednorazowy kosztuje 2 AED.
Teraz nie ma już darmowych kart jednorazowych. Środków pozostałych na karcie nie można odzyskać.
W emiratach byłem 7 dni. Moim zdaniem to jedno z najpiękniejszych miejsc które widziałem.
Dziękuję za aktualizację! Pozdrawiam!