Dzisiaj Państwo Środka „od środka”, czyli krótka fotogaleria niepublikowanych jeszcze zdjęć, dzięki którym poczujecie prawdziwą atmosferę Chin. Wszechobecny Mao, czerwone lampiony, uliczki starego miasta, wielowiekowe świątynie, tajemniczy street food i hałaśliwe tuk-tuki… Miłego oglądania!
Zaczynamy od selfie z Mao :) Mimo, że od śmierci Mao Zedonga minęło 40 lat, to Wielki Przywódca jest wciąż obecny w zbiorowej świadomości Chińczyków
Portrety Mao spotkamy na każdym kroku, także w wersji 3D :) Pamiętacie z dzieciństwa pocztówki w trójwymiarze z panią mrugającą oczkiem? Poniżej ta sama koncepcja – trójwymiarowy Mao, w różnym wieku i pozach, w zależności od kąta patrzenia…
Trójkołowa azjatycka taksówka czyli tuk-tuk – popularny środek lokomocji :) W wersji na bogato jest napędzana silnikiem elektrycznym, w wersji podstawowej – siłą ludzkich mięśni…
Chiny są najbardziej zakorkowanym krajem świata… W 2010 r. na autostradzie Pekin-Tybet utworzył się korek o długości ponad 100 kilometrów, a jego rozładowanie trwało ponad 10 dni! 7 października 2015 r., na autostradzie wlotowej do Pekinu, tysiące Chińczyków wracających z długiego weekendu do domów utknęło w rekordowym korku przy punkcie poboru opłat, na skutek zwężenia 50-pasmowej drogi (sic!!!) do „zaledwie” 20 pasów ruchu :) A poniżej codzienny korek w Pekinie…
Mury miejskie z czasów dynastii Ming okalające centrum Xi’an. To jedno z najważniejszych historycznie miast Chin, powstałe 3100 lat temu. Niegdysiejsza stolica Państwa Środka była siedzibą trzynastu dynastii.
W Chinach na każdym kroku spotkamy pomniki mitycznych stworów. Hmmmm… chiński pies?
A to jednorożec Luduan – mityczna chińska bestia posiadająca zdolność wykrywania prawdy…
Chińskie monety szczęścia to remedium feng shui na bogactwo i dostatek. Amulet posiada największą moc, gdy ilość monet jest wielokrotnością trójki – co widać poniżej:
W Xi’an Azja spotyka się z Bliskim Wschodem – to jedno z największych skupisk muzułmanów w Chinach. Poniżej połączenie chińskiej architektury z islamem, czyli Wielki Meczet w Xi’an. Wybudowany w 742 r. (dynastia Tang) jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych w całym kraju. W przeciwieństwie do większości bliskowschodnich meczetów nie posiada kopuły, ani minaretów – jedynie arabskie zdobienia.
Kultowy Klasztor Shaolin to buddyjska świątynia wybudowana w 495 r. w zachodniej części pasma górskiego Song (prowincja Henan). Jest legendarnym miejscem dla chińskich sztuk walki (wushu, kung-fu).
Młodzi adepci sztuk walki
Las pagód – miejsce pochówku klasztornych mnichów
Chiński Street Food :)
Herbaciane jajka – swój smak i ciemny kolor zawdzięczają gotowaniu w roztworze sosu sojowego i zielonej herbaty… A co znajduje się w zielonych pakiecikach? Niestety nie mam zielonego pojęcia… ;)
Kurze łapki – największy przysmak chińskiej kuchni ;)
Wygląda nieźle, niestety nazwa potrawy pozostanie tajemnicą chińskiego kucharza… :)
Świątynia Białego Konia to pierwsza buddyjska świątynia w Chinach, wzniesiona w 68 r. w Luoyang – jednym z najstarszych chińskich miast oraz dawnej stolicy Chin i siedzibie dziewięciu cesarskich dynastii.
Bezsercowy dzwon w buddyjskiej świątyni
Na każdej z tych czerwonych karteczek zapisana jest czyjaś prośba…
Louyang – stara część miasta
A oto wyjątkowy azjatycki przysmak – durian, czyli słynny śmierdzący owoc o zaskakującym smaku, opisywanym jako mieszanka smażonej cebuli, śmietankowego sera i migdałów :) Z powodu zapachu nie wolno go spożywać w pomieszczeniach publicznych i środkach komunikacji miejskiej. Większość hoteli oraz linii lotniczych zabrania wnoszenia go na pokład :)
Świeże nasiona lotosu, zwane czasami orzechami, to świetna przekąska spożywana na surowo lub prażona jak popcorn.
Chińska śliwka, czyli liczi, którego właściwości odżywcze doceniał ponoć sam Konfucjusz. Popularne owoce do dziś stanowią tradycyjny składnik indyjskiej ajurwerdy czy medycyny chińskiej.
Świątynia Konfucjusza w Nankinie (1034 r.), dawnej stolicy Chin.
Patent na przemycenie psa do świątyni :)
Świetnie oznakowane miasto. Hmmm… to w którą stronę teraz ?…. :)
THE END