W Bangkoku jest ponad czterysta świątyń. To wizytówka miasta – bez nich Bangkok byłby tylko jedną z wielu hałaśliwych azjatyckich metropolii. Strzeliste stupy i wysokie prangi są nieodłącznym elementem miejskiej architektury, jednak nie warto bić rekordów w zwiedzaniu świątyń. Bo wcześniej czy później dojdziemy do wniosku, że wszystkie są do siebie bardzo podobne ;) Ale w tym szaleństwie jest metoda! W świątynnym rogu obfitości znajdziemy takie, których absolutnie pominąć nie można! Jedną z nich jest Wat Pho, czyli Świątynia Leżącego Buddy
Wat Pho (Świątynia Leżącego Buddy) to najstarszy i największy kompleks sakralny Bangkoku, zajmujący ponad 8 ha powierzchni. Świątynia znajduje się na terenie Starego Miasta Królewskiego (Rattanakosin), na południe od Wielkiego Pałacu Królewskiego.
Świątynia założona w XVI w. pamięta czasy jeszcze sprzed dynastii Chakri i powstała na 200 lat przed tym, zanim Bangkok stał się stolicą Tajlandii. W połowie XIX w. król Rama III wzniósł kaplicę Leżącego Buddy i przekształcił świątynię w centrum nauki i ośrodek tradycyjnej medycyny, zwłaszcza tajskiego masażu.
Największą atrakcją świątyni (i jedną z ikon Bangkoku) jest pozłacana, monumentalna figura Buddy, o długości 46 m i wysokości 15 m! Gigantyczny posąg wypełnia całą przeznaczoną mu kaplicę (wiharn). Przedstawia Buddę w pozycji półleżącej na prawym boku, z lewą ręką ułożoną wzdłuż ciała i z prawą umieszczoną pod głową, przeżywającego chwilę oświecenia przed osiągnięciem nirwany.
Ogromne wrażenie robią idealnie ułożone stopy (z palcami o jednakowej długości), które mierzą 5 m szerokości i 3 m wysokości. Misterna inkrustacja z macicy perłowej przedstawia 108 lakszan, czyli pomyślnych znaków oświecenia. Poniżej – jedyne miejsce w świątyni, z którego można zobaczyć Buddę w całej okazałości.
Zwróćcie uwagę na 108 mis rozmieszczonych wzdłuż ściany kaplicy. Zgodnie z tradycją, należy wrzucić monetę do każdej z nich, co gwarantuje pomyślność i szczęśliwe życie. Miseczki wypełnione 25-satangowymi monetami są już przygotowane dla odwiedzających świątynię, wystarczy w zamian dokonać opłaty 20 bahtów (ok. 2,30 zł).
Mam nadzieję, że to działa! :)
Na terenie świątyni wznosi się 99 bajecznie kolorowych chedi (stup) misternie zdobionych ceramicznymi płytkami. Cztery główne stupy, wyróżniające się rozmiarem i kolorami, symbolizują trzech pierwszych władców Tajlandii. Najstarsza jest ta pośrodku, wzniesiona przez króla Ramę I pod koniec XVIII w. jako grobowiec najświętszego wizerunku Buddy w Ayutthayi – Phra Si Sanphet. Rama III zbudował dwie stupy – północną na prochy Ramy II i południową – na własne. Czwarta chedi, pokryta jasnobłękitnymi płytkami, powstała w połowie XIX w. za panowania Ramy IV.
71 mniejszych stup, każda o wysokości 5 m, powstało za panowania Ramy III. Pochowano w nich prochy dalszych krewnych króla.
Kamienne posągi rozmieszczone na terenie całej świątyni przedstawiają chińskich mandarynów lub groteskowe wizerunki Europejczyków (m.in. Marco Polo) w kapeluszach z szerokim rondem. Niegdyś służyły jako balast statków handlowych wracających z Chin.
Budowla bogato zdobiona mozaiką to Phra Mondop (Biblioteka), w której przechowywane są buddyjskie manuskrypty. Część z nich jest spisana na palmowych liściach. Biblioteka powstała w latach 30-tych XIX w. za czasów panowania króla Ramy III.
Na terenie watu znajduje się ponad tysiąc figur Buddy, w większości przywiezionych z ruin poprzednich stolic Tajlandii: Ayutthayi i Sukhothai. Można je podziwiać w licznych krużgankach świątyni.
Świątynia jest także siedzibą znanej na całym świecie tajskiej szkoły masażu, gdzie można zarówno skorzystać z dobrodziejstw tradycyjnego masażu, jak również poznać jego tajniki, zapisując się na kilkudniowy kurs.
W południowej części Wat Pho mieści się zakon buddyjski i szkoła. Przy odrobinie szczęścia uda nam się natknąć na mnicha i być może wysłuchać jednej z wielu ciekawych historii związanych ze świątynią. Mnisi nie mają też nic przeciwko wspólnym zdjęciom, ale pamiętajcie, że w Tajlandii kobieta pod żadnym pozorem nie może dotykać buddyjskiego mnicha!
Świątynia Wat Pho jest otwarta codziennie od 8.30 do 18.30. Wymagany jest także odpowiedni strój! W cenę biletu (100 bahtów – ok. 11 zł) jest wliczona butelka wody, którą można odebrać na terenie kompleksu.