Wat Phra That Doi Suthep (zwana Wat Doi Suthep) to jedna z najwspanialszych świątyń północnej Tajlandii. Jest darzona ogromną czcią, ponieważ spoczywają tu relikwie Buddy. Każdego roku przybywają do niej tysiące Tajów oraz turystów z całego świata. Będąc w Chiang Mai koniecznie trzeba tu zajrzeć!
Kompleks świątynny znajduje się na wzgórzu (na wysokości 1053 m n.p.m.), 15 km na zachód od Chiang Mai. Miejsce, na którym wzniesiono świątynię, nie zostało wybrane przypadkowo. Legenda głosi, że król Nu Naone wypuścił do dżungli białego słonia, na grzbiecie którego umieszczono relikwie Buddy. Słoń dotarł aż na wzgórze Doi Suthep (stąd wzięła się nazwa świątyni), zwane ówcześnie Doi Aoy Chang (Góra Cukrowego Słonia), po czym zatrąbił trzykrotnie i padł nieżywy. Uznano to za wyrocznię i z rozkazu króla wybudowano w tym miejscu wspaniałą świątynię. Pierwszą stupę ukończono w 1383 r., a na przestrzeni wieków kompleks był wielokrotnie przebudowywany.
By dotrzeć do kapiącej od złota świątyni trzeba pokonać 306 schodów! (leniwi mogą skorzystać z płatnej windy). Wspinając się na górę można podziwiać falującą wężową balustradę, która stanowi uosobienie mitycznego węża Naga.
Sama świątynia nie jest duża (jak na Tajlandię), ale darzona wielką czcią. Serce kompleksu stanowi złocona chedi, nie mająca sobie równej w tym regionie kraju. Tajowie wierzą, że złożono w niej relikwie Buddy: kość z lewej nogi oraz miskę na jałmużnę, przyniesione tu przez wspomnianego białego słonia.
Wat oszałamia bogactwem barw i złoconymi zdobieniami. Niepowtarzalny klimat tworzą złote ażurowe parasolki otaczające chedi.
Wokół złotej stupy z relikwiami podążają pogrążeni w modlitwie Tajowie, z kwiatami w dłoniach, oddając w ten sposób Buddzie należną mu cześć…
Na terenie świątyni można podziwiać liczne posągi Buddy. Zgodnie z tradycją, figura Buddy musi być odziana w mnisi strój, być przedstawiona w jednej z czterech określonych pozycji, a ręce mieć ułożone w charakterystyczne gesty (mudry), które symbolizują ważne wydarzenia z życia Buddy (jeśli jesteście ciekawi co oznaczają gesty Buddy – zajrzyjcie TUTAJ).
Krużganki zdobią posągi Buddy w geście przywołującym ziemię na świadka oraz malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy.
Poniżej tablica z chińskim zodiakiem, oklejona drobnymi monetami – Tajowie wierzą, że przyklejenie pieniążka do swojego znaku zodiaku przynosi szczęście.
Wchodząc na teren świątyni pamiętajmy o odpowiednim ubiorze (zakryte ramiona i kolana), zdjęciu butów (należy zostawić je przed wejściem, w przeznaczonym do tego miejscu) oraz odpowiednim zachowaniu (pod żadnym pozorem nie wolno kierować stóp w stronę figury Buddy ani przewyższać postaci Buddy).