Chcecie poczuć klimat przedrewolucyjnej Kuby? A może posłuchać świetnego sonu, albo odbyć sentymentalną podróż ulicami Starej Hawany? Mam dla Was kilka filmowych propozycji, które wspaniale oddają atmosferę wyspy… Miłego oglądania!
1. Hawana (Havana, 1990)
Grudzień 1958 r. Do Hawany zbliża się rewolucja skierowana przeciwko dyktaturze generała Batisty. Pokerzysta-globtroter Jack Weil (Robert Redford) przybywa do kasyna Joe Volpiego (Alan Arkin) zwabiony szansą na wielką wygraną. Mężczyzna poznaje piękną Robertę Duran (Lena Olin), której wyświadcza przysługę. Kobieta budzi zainteresowanie karciarza, jednak okazuje się być żoną jednego z czołowych opozycjonistów. Gdy dysydent zostaje zamordowany, Jack angażuje się w pomoc Robercie, która wywołuje w nim coraz silniejsze uczucia. Jack ma nadzieję, że ukochana ucieknie z nim do Stanów, serce Roberty wciąż należy jednak do rewolucji, Kuby i zaginionego męża…
Film jest nostalgicznym pożegnaniem z przedrewolucyjną Hawaną – miejscem pełnym przemocy i niesprawiedliwości, ale zarazem barwnym miastem rozrywek, prowadzonych przez mafię kasyn, szulerów, awanturników i playboyów. Reżyser zdołał sugestywnie odtworzyć realia i dekadencką, pełną napięcia atmosferę Kuby w ostatnich dniach przed upadkiem dyktatury Batisty.
Nakręcona z rozmachem „Hawana” miała być nową „Casablanką” i dziś ma swoje miejsce wśród klasycznych współczesnych melodramatów.
(filmweb.pl)
2. Hawana – miasto utracone (The Lost City, 2005)
Film jest zmysłową, pełną barw i muzyki opowieścią o dawnej Hawanie. O Kubie tuż przed Castro, Hawanie tuż przed rewolucją. Oglądamy legendarne miasto w chwili przełomu, Hawanę której już nie ma. To właśnie tu toczy się porywająca historia miłosna spleciona z dramatycznymi wydarzeniami rewolucji, która ogarnia kraj. A wszystko to w pełnej przepychu scenerii, nasyconych południowym światłem barwach i gorących rytmach kubańskiej muzyki. Aktor i reżyser, Andy Garcia, składa swym pełnym pasji i miłości filmem hołd kulturze i przeszłości wyspy, na której urodził się tuż przed wybuchem rewolucji.
Ścieżka dźwiękowa filmu zawiera całe bogactwo muzyki kubańskiej. To właśnie ona tworzy niezapomniany obraz Kuby i Hawany. Fascynującej kultury, która w pełni wyraża się poprzez muzykę, taniec i poezję. Kultury bogatej i barwnej, bo wyrosłej z wielu tradycji: europejskiej, afrykańskiej i indiańskiej, z chrześcijaństwa i kultu santoria. Z burzliwej historii i krwawej rewolucji. Z temperamentu mieszkańców Kuby, jej klimatu i piękna.
Poznajmy historię ziemi, z której nie można wygnać rytmu. Nawet gdy opuścisz Kubę, ten rytm na zawsze pozostanie w tobie…
(gocuba.pl)
3. Buena Vista Social Club (1999)
Przejmujący dokument o grupie kubańskich muzyków grających ze sobą jeszcze w przedrewolucyjnych czasach, wydobytych z zapomnienia przez znanego amerykańskiego gitarzystę i kompozytora muzyki filmowej Raya Coodera. Za jego namową muzycy niewystępujący ze sobą od 40 lat nagrali płytę, która z miejsca stała się sensacją. Film Wendersa jest opowieścią o triumfalnym wyjściu z artystycznego niebytu: wypowiedzi muzyków, fragmenty ich dwóch znakomitych koncertów i obrazki pięknej ruiny, jaką jest współczesna Hawana. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall…
(gazeta.pl, filmweb.pl)
4. 7 dni w Hawanie (7 días en La Habana, 2012)
Siedmiu reżyserów z siedmiu różnych epizodów stworzyło jeden, ale bardzo różnorodny, film. Hipnotyzującą muzyką i obrazami opowieść o życiu kubańskiej stolicy oraz jej mieszkańców. Film opowiada o zwykłych ludziach, ich problemach i radościach, marzeniach i porażkach. Naturalność przedstawianych postaci bez dwóch zdań ujmuje, pokazując zupełnie inne oblicze Kuby niż to znane z zachodnich mediów…
(Łukasz Rogojsza/ filmweb.pl)
5. Dzienniki Motocyklowe (Diarios de motocicleta, 2004)
Trochę wyidealizowana historia młodego Che Guevary, który razem z przyjacielem ruszają na starym motocyklu w podróż przez Amerykę Południową. Przepiękne krajobrazy i świetnie pokazana Ameryka, oraz bieda która zmieniła młodego Gueavarę w rewolucjonistę.
Z filmu wyłania się portret szczerego idealisty, który pragnie poznać świat, zainteresowanego przede wszystkim ludźmi i ich życiem. Oglądamy młodego człowieka, o którym wiemy, że za kilka lat będzie obalał dyktaturę na Kubie i organizował rewolucję w Kongo, ale nie dowiadujemy się niczego o jego rewolucyjnej przyszłości. Ernesto w „Dziennikach motocyklowych” to pochodzący z zamożnej rodziny student medycyny, który na rozpadającym się motorze nazywanym Ponderosą, wraz z przyjacielem Alberto Granado przemierza Amerykę Łacińską. Wielomiesięczna podróż od Kordoby po Caracas ukształtuje młodych ludzi i na zawsze zmieni ich wyobrażenie o świecie…
(Agnieszka Majewska/ filmweb.pl)
6. Fidel (2002)
Fidel Castro (Victor Huggo Martin) jako jedyny przywódca komunistyczny sprawuje w swoim kraju władzę absolutną. Jego rządów nie zmienił ani upadek państw komunistycznych w Europie, ani rozpad podpory kubańskiej gospodarki, Związku Radzieckiego. Realizatorzy filmu przedstawiają życie Fidela od czasów jego dzieciństwa spędzonego w prowincji Oriete, poprzez lata pobytu w więzieniach Batisty, aż do ostatecznego zwycięstwa jego rewolucji…
(filmweb.pl)
7. Dirty Dancing 2: Havana Nights (Dirty Dancing 2, 2004)
Jest rok 1958. Amerykanka, Katie, wraz rodziną przeprowadza się na Kubę, gdzie jej ojciec otrzymał intratną posadę. Osiemnastoletnia Katie wkracza w wiek dojrzałości w specyficznej, gorącej atmosferze Hawany stojącej u progu rewolucji. Poznaje Javiera – młodego Kubańczyka, który wprowadza ją w świat kubańskich rytmów. Trafiają do klubu nocnego „La Rosa Negra”, do którego chodzą wyłącznie miejscowi i gdzie taniec jest gorętszy od temperatury na zewnątrz. Między nimi rodzi się uczucie…
Warto obejrzeć dla dobrej muzyki, choć kubańskiej opowieści brakuje dynamiki i klimatu kultowego Dirty Dancing, a parze głównych bohaterów tamtego uroku…
(filmweb.pl)
8. Los Polacos (2008)
Dokument o Polakach mieszkających na Kubie. Każdy z nich to inna historia przybycia na wyspę, inne miejsce, inne koleje życia. Łączy ich tęsknota za ojczyzną oraz niejednokrotnie brak możliwości powrotu do kraju…
(holacuba.pl)
9. Havana – sztuka tworzenia ruin (Habana – Arte nuevo de hacer ruinas, 2006)
Sentymentalna podróż uliczkami starego miasta, które tak wiele dzieli od jego dawnej świetności. Naszymi przewodnikami będą miedzy innymi mieszkaniec starego, opuszczonego teatru, który łatwiej godzi się z własnym losem niż z tym, co spotkało jego ukochany budynek; młoda dziewczyna, która w swoim mieszkaniu czuje się nieustannie zagrożona katastrofą budowlaną; czy mężczyzna, który obserwując miasto zamieniające się w ruinę, tworzy nową dziedzinę nauki – ruinologię…
(film klaps.pl)
10. Kamerzysta na Kubie (Cuba and the Cameraman, 2017)
Cuba and the Cameraman to niepowtarzalna okazja do zobaczenia na własne oczy, jak zmieniła się Kuba w ostatnich dziesięcioleciach. Przy czym nie jest to historia opowiadana kronikami filmowymi czy telewizyjnymi wiadomościami, a życiorysami Kubańczyków. Tym, jak wpływały na nie wydarzenia związane z kubańską rewolucją oraz tym, co wydarzyło się potem. Przeżywamy więc smutki i radości bohaterów, a na naszych oczach przemija ich życie i z każdą kolejną wizytą reżysera nie wiadomo czy jeszcze spotka on starych przyjaciół i w jakiej będą kondycji. Przy tej okazji możemy obejrzeć prawdziwą Kubę, różną od turystycznych pocztówek. Amerykańskiemu reżyserowi udało się także zarejestrować wiele ciekawych i oryginalnych migawek z życia Fidela Castro…
(quentin.pl)